» » Kiraz Fidanı


 
 
 

Kiraz Fidanı

ZİRAAT 900 – Kiraz Fidanları

Ülkemizin en popüler kiraz çeşididir. Kuvvetli ve yayvan gelişir. Meyvesi 8-10 g ağırlığındadır. Meyve eni ortalama 24 - 30 mm arasındadır. Parlak, koyu kırmızı renkli, meyve eti çok sert, gevrek, sulu, çok lezzetli ve kalitelidir.

Çok geç çiçeklenir. Tozlayıcıları Starks Gold, Merton Late, Lambert, Noble, Jübilee, Bigarreau Gaucher kiraz çeşitleridir

 

 

 

 

 

KİRAZ 35 – Kiraz Fidanları

Ağacı kuvvetli ve dik ve biraz yaygın gelişir. Geç mevsimde olgunlaşır. meyvesi çok iridir. % 16 oranında meyve çatlaması yapar. Ağacı çok verimli meyvesi sert, koyu renkli ve lezzetlidir. Çekirdek ete çok az bağlıdır. Kendine kısır olup tozlayıcıları; Vista, Van, Noir de Guben, Merton Premier ve Berryessadır.

 

 

 

 

 

EARLY BURLET – Kiraz Fidanları

Yarı dik ve kuvvetli gelişir. Sağlıklı ağaçlar meydana getirir. Erkenci bir çeşit olup Eğirdir yöresinde Mayıs ayının son haftasında olgunlaşır. Meyve sapı kalın 38 mm uzunluğundadır. Meyvesi yuvarlak yassı karın yüzü az belirgindir. Meyve iri 8.66 g ağırlığında, eni 25.83 mm, boyu 22.66 mm2dir. Kabuk rengi parlak koyu kırmızı olup lentiseller belirgindir. Meyve eti sert, ince yapılı, kırmızı renkli, tam olgunlukta şarap rengini alır. Meyve suyu şarabi renkte, çok sulu, tatlı, aromalı ve iyi kalitelidir. Çekirdek ete az bağlı olup sap çukuru dar orta derinliktedir. Meyve çatlaması yüksek orandadır. Hasada yakın dönemlerde yağış almayan bölgelere tavsiye edilir. Yola dayanıklı bir çeşittir. Kendine kısır olup, tozlayıcıları Turfanda, Meton Premier ve Noir de Gubendir.

 

 

 

 

 

 

MERTON BİGERRET – Kiraz Fidanları

Ağacı kuvvetli ve yaygın gelişir. Eğirdir yöresinde Haziran ayının dördüncü haftası-Temmuzun ilk haftası olgunlaşır. Meyve sapı kalınca 35.4 mm uzunluğunda, sap çukuru derin ve geniş. Meyve yuvarlakça- kalp şeklinde, iri 7.8 g ağırlığında, eni 25.53 mm, boyu 20.80 mm2dir. Koyu kırmızı-kahverengindedir. Meyve eti sert, gevrek, ince yapılı, sulu, lezzetli ve kalitelidir. Çekirdek etten kolay ayrılır.Kendine kısır olup, tozlayıcıları Bigarreau Gaucher, Lambert, Merton Marvel, Merton Late, Edirne, Noble ve Karabodurdur.

 

 

 

 

 

NOİRDE GUBEN – Kiraz Fidanları

Ağacı Orta kuvvette yaygın ve sarkık olarak gelişir. orta- geç mevsim kirazıdır. Meyvesi iridir. % 6 oranında meyve çatlaması yapar. Ağacı çok verimli, meyvesi lezzetli ve koyu renklidir. çekirdek ete bağlı değildir. kendine kısır bir çeşit olup, tozlayıcışları; Merton premier, Hardy Giant, Bella di Pitoia, Edirne, Van, Bing ve Early Burlattır.

 

 

 

 

 

Van – Kiraz Fidanları

Ağacı yarı dik, yaygın ve kuvvetli gelişir. Eğirdir yöresinde Haziran ayının üçüncü ve dördüncü haftası olgunlaşır. Meyve sapı kalın 36.2 mm uzunluğunda, sap çukuru derin ve orta genişliktedir. Meyve şekli yuvarlak kalp şeklinde, çok iri 8.26 g ağırlığında, eni 25.8 mm, boyu 22.6 mm’dir.

Çok parlak kırmızı renkte meyve eti çok sert, gevrek, az lifli, tatlı sulu ve iyi kalitelidir. Çekirdek etten kolayca ayrılır. Kendine kısır olup tozlayıcıları Bing, Lambert, Bigarreau Napoleon, Vista, Noir de Guben, Edirne, Merton Premier, Corum ve Berryessadır. Çok beğenilen ve çok verimli bir çeşittir.

 

 Meyve fidanı çeşitlerine geri dönmek için burayı tıklayın